Skip Navigation

Governance & Committees

Smith College professor stands with students in Smith College Library

The provost and dean of the faculty partners closely with faculty leaders in keeping with Smith’s long and vibrant history of faculty governance. Elected and appointed committees work with the provost, associate provost and the associate dean of the faculty to foster excellence in teaching, learning and scholarship.


Faculty Code

The governance of Smith College is an enterprise shared among the Board of Trustees, the faculty, the administration, the students and the staff of the college. As an integral part of that shared governance, the rights and responsibilities of the faculty as granted by the Board of Trustees are described in this Code of Faculty Governance, in the Policy of Appointment, Reappointment Promotion and Tenure, and in the Rules of the Faculty. Moreover, the Board recognizes that the right of academic freedom, as it is set out in the Statement of Academic Freedom and Freedom of Expression, is critical to the educational mission of the college.


Faculty Meetings

The faculty meets monthly during the academic year to conduct legislative, informational and consultative work consistent with its duties as specified in the Faculty Code and trustee by-laws. Faculty meetings sustain a culture of collegial self-governance, conducted according to Robert's Rules. Faculty Council, the principal committee of the faculty, holds regular open meetings for more informal conversation about current issues.

Date Time Location
September 25, 2019 4:10–5:40 p.m. Campus Center, Carroll Room
October 23, 20189 4:10–5:40 p.m. Alumnae House Conference Hall
November 13, 2019 4:10–5:40 p.m. Alumnae House Conference Hall
December 18, 2019* 4:10–5:40 p.m. Alumnae House Conference Hall
January 29, 2020 4:10–5:40 p.m. Alumnae House Conference Hall
February 26, 2020 4:10–5:40 p.m. Alumnae House Conference Hall
March 25, 2020 4:10–5:40 p.m. Alumnae House Conference Hall
April 22, 2020 4:10–5:40 p.m. Alumnae House Conference Hall
April 29, 2020 4:10–5:40 p.m Alumnae House Conference Hall
May 14, 2020** 10-11:30 a.m. Campus Center Carroll Room

Tea will be served at 3:45 p.m. at all Faculty Meetings, except May 16

*Immediately followed by the annual winter faculty reception.

**Continental breakfast is served at 9:30 a.m., the meeting is immediately followed by the annual celebratory luncheon to honor retiring faculty.

Faculty Meeting Materials

Faculty meeting materials are password-protected. For more information or to gain access, please contact Jayne Mercier.


Elected Committees 2019-2020

  • Shannon Audley (2022)
  • Martine Gantrel (2022)
  • Elizabeth Jamieson (2021)
  • Michael Thurston, Interim Provost and Dean of the Faculty, Chair, non-voting
  • Bill Peterson, Associate Provost and Dean for Academic Development, non-voting
  • Patricia DiBartolo, Associate Dean of the Faculty & Dean for Academic Development, non-voting
  • Susan Etheredge, Dean of the College, non-voting
  • Gretchen Herringer, Registrar, non-voting
  • Frazer Ward, Faculty Council Representative, non-voting
  • Nicholas Howe (2021)
  • Daphne Lamothe (2022)
  • Richard Millington (2021)
  • Lucy Mule (2020)
  • Stan Scordilis (2021)
  • Samantha Earp, Vice President for Information Technology, Co-Chair
  • Bill Peterson, Associate Provost and Dean for Academic Development, Co-Chair
  • Yasmin Eisenhauer, Associate Director of Educational Technology
  • Tony Caldanaro, Program Director of the Center for Science and Engineering Computing
  • Bosiljka Glumac, Faculty Council Representative
  • Annaliese Beery (2020)
  • Molly Falsetti-Yu (2021)
  • Judith Keyley-Meyer (2020)
  • Bill E. Peterson, Associate Provost and Dean for Academic Development, Chair, non-voting
  • Kate Queeney, Faculty Council Representative, non-voting
  • Randy Bartlett (2020)
  • Katwiwa Mule (2022)
  • Alan Rudnitsky (2021)
  • Fraser Stables (2022)
  • Ileana Streinu (2022)
  • Bosiljka Glumac (2022)
  • Kate Queeney (2020)
  • Andrea Stone (2020)
  • Frazer Ward (2021)
  • Mahnaz Mahdavi (2021)
  • Carrie Baker (2020)
  • Ginetta Candelario (2021)
  • Daniel Kramer (2021)
  • Jack Loveless (2022)
  • James Miller (2021)

Alternates for 2019-20:  Ernest Benz, Mehemmed Mack, Sujane Wu

  • Giovanna Bellesia (2020)
  • Brigitte Buettner, Art (2021)
  • Nalini Easwar (2020)
  • Malcolm McNee (2021)
  • Ali Bergeron '20 (2020)
  • Leonard Berkman
  • Nancy Bradbury
  • Patrick Coby
  • Jonathan Gosnell 
  • Sara Moore

Non-voting:

  • Maddie Wettach '2020
  • Sophia Foster '2021J
  • Kiana Clark '2021
  • Susan Fliss, Dean of Libraries
  • Michael Thurston, Provost and Dean of the Faculty
  • Kathleen McCartney, President, Chair
  • Michael Thurston, Provost and Dean of the Faculty, Vice Chair
  • Mahnaz Mahdavi, Faculty Council Representative
  • Yasmin Chin Eisenhauer '94, Associate Director, Learning, Research & Technology, Information Technology Services
  • David DeSwert, Associate Vice President for Finance
  • Patricia DiBartolo, Associate Dean of Faculty and Dean for Academic Development
  • Susan Etheredge, Dean of the College and Vice President for Campus Life
  • Laurie Fenlason, Vice President for Public Affairs and Strategic Initiatives
  • Michael Gorra,English Language and Literature
  • Minh Ly, Associate Director for Assessment
  • Bill Peterson, Associate Provost & Dean for Academic Development
  • Beth Raffeld, Vice President for Development
  • Andrea Stone, Faculty Council Representative
  • Tina Wildhagen, Sociology
  • Student Representative (tbd)
  • Kathleen McCartney, President, Chair
  • Michael Thurston, Provost and Dean of the Faculty
  • Elizabeth Armstrong (2021)
  • Adam Hall (2021)
  • Dawn Fulton (2019)
  • Howard Gold (2021)
  • Drew Guswa (2022)

Appointed Committees

  • Annina Van Riper '19, Chair
  • Sophia Pellis '20, Secretary
  • Jackson Carboni '19
  • Jemma Stephenson '20
  • Emily Rhyu '21
  • Sydney Hoversten AC
  • Douglas Patey (Div. I) (2021)
  • Christen Mucher (Div. II) (2019)
  • David Bickar (Div. III) (2022)
  • Susan Etheredge, Dean of the College, ex officio
  • Susan Etheredge, Dean of the College and VP for Campus Life (Chair)
  • Danielle Ramdath, Dean of the Senior Class and Associate Dean of the College
  • Andrea Rossi-Reder, Dean of the Junior Class and Ada Comstock Scholars
  • Jane Stangl, Dean of the First-Year Class
  • Tina Wildhagen, Dean of the Sophomore Class
  • Gretchen Herringer, Registrar
  • Vera Shevzov (Div. I) (2019)
  • Charles Staelin (Div. II) (2019)
  • Susannah Howe (Div. III) (2019)
  • Audrey Y. Smith, Vice President for Enrollment, Chair
  • Deanna Dixon, Dean of Admission
  • Jane Stangl, Dean of the First-Year Class
  • Lynne Yamamoto, Art, (Div. I) (2019)
  • Patrick Coby, Government, (Div. II) (2018)
  • Andrew Berke, Chemistry, (Div. III) (2019)
  • Alexa Ray '19
  • Kathleen McCartney, President (Chair)
  • Nalini Bhushan, Faculty Council 
  • Betsy Carpenter, Director of Development
  • David DeSwert, Associate Vice President for Financial Planning
  • Susan Etheredge, Vice President for Campus Life and Dean of the College
  • Alice Hearst, Faculty Council
  • Rene Heavlow, Program Director, Jill Ker Conway Center
  • Michael Howard, Executive Vice President for Finance and Administration
  • Kristin Hughes, Director of Athletics
  • Sam Masinter, Associate Vice President of College Relations
  • Joe O'Rourke, Provost and Dean of the Faculty
  • Jenna Pepe '19, Student Government Association
  • Bill Peterson, Associate Provost and Dean for Academic Development
  • Kate Queeney, Faculty Council
  • Audrey Smith, Vice President for Enrollment
  • Andrea Stone, Faculty Council
  • Frazer Ward, Faculty Council
  • Kate Queeney, Chair and Faculty Representative
  • Chris Aiken, Faculty Representative
  • Idtissam Bouachrine, Faculty Representative
  • Maren Buck, Faculty Representative
  • Will Williams, Faculty Representative
  • Kristin Hughes, Director of Athletics, ex officio
  • Bonnie May, Associate Athletic Director, ex officio
  • Lynn Hersey, Head Coach Representative
  • Ember Plummer '20, Student Representative of Club Sports, non-voting
  • Tyler Feeney '19, President, Student Athlete Advisory Committee, non-voting
  • Chloe Harris '19, Outdoor Program Representative, non-voting
  • Barbara Brehm-Curtis, Chair, Exercise and Sports Studies, non-voting
  • Kristina Mereigh, Associate Director of Wellness Education, ex officio
  • Rebecca Shaw, Associate Dean of Students/Director of Residential Lide, non-voting
  • Michael Howard, Executive Vice President for Finance and Administration, Chair
  • Kathleen McCartney, President
  • Chris Aiken, Assistant Professor of Dance
  • Susan Etheredge, Vice President for Campus Life and Dean of the College
  • Tim Johnson, Director, Botanic Garden
  • Ann Leone, Professor, French Studies
  • Jack Loveless, Assistant Professor, Geosciences
  • Bill Peterson, Associate Provost and Dean for Academic Development
  • Laura Rauscher, Director, Disability Services
  • Susan Sayre, Assistant Professor, Economics
  • Kathy San Antonio, Event and Scheduling Systems Administrator
  • Dano Weisbord, Director of Campus Sustainability and Space Planning
  • Steve Moga, Assistant Professor, Landscape Studies
  • Michael Howard, Vice President for Finance and Administration, Co-Chair
  • Amy Rhodes, Associate Professor of Geosciences, Co-Chair
  • Eleanor Adachi '17
  • Neelum Amin '86, Smith College Board of Trustees
  • Alexander Barron, Assistant Professor of Environmental Science & Policy
  • Carrie Dohan Buchman '78, Alumnae Association of Smith College Board of Directors
  • Deanna Dixon, Associate Director of Multicultural Recruitment
  • Raven Fowlkes-Witten '17
  • Marcia MacHarg '70, Smith College Board of Trustees
  • Roger Mosier, Associate Vice President for Facilities
  • Bob Newton, Director, Professor of Geosciences and Director of the Center for the Environment, Ecological Design and Sustainability
  • Jasmine Pacheco-Ramos '19
  • Vis Taraz, Assistant Professor of Economics (on sabbatical Fall 2016)
  • Beverly Daniel Tatum, Smith College Board of Trustees
  • Dano Weisbord, Director of Campus Sustainability and Space Planning
  • Gregory White, Professor of Government
  • Mark Aldrich, Professor Emeritus, Economics
  • Lâle Burk, Senior Lecturer Emerita, Chemistry
  • Jefferson Hunter, Professor Emeritus, English Language & Literature
  • Mary Murphy, Senior Lecturer Emerita, Mathematics & Statistics
  • William Oram, Professor, English Language & Literature
  • Tom Riddell, Professor Emeritus, Economics
  • Patricia DiBartolo, Associate Dean of the Faculty/Dean for Academic Development, chair
  • Leonard Berkman, Theatre
  • Nancy Bradbury, English Language & Literature
  • Jill de Villiers, Philosophy and Psychology
  • Lauren Duncan, Psychology
  • Andrew Guswa, Engineering
  • Mary Harrington, Psychology
  • Benita Jackson, Psychology
  • Elizabeth Jamieson, Chemistry
  • Daniel Kramer, Theatre
  • Dana Leibsohn, Art
  • Rick Millington, English Language & Literature
  • Roisin O'Sullivan, Economics
  • Sara Pruss, Geosciences
  • Al Rudnitksy, Education & Child Study
  • Kevin Shea, Chemistry
  • Vicky Spelman, Philosophy
  • Carol Zaleski, Religion

The Inclusion Council was established in 2009. The council works with the vice president for inclusion, diversity and equity to promote and achieve Smith’s diversity and social justice goals. Membership includes faculty, staff and students from key constituencies on campus.

  • Floyd Cheung, Professor of English Language and Literature
  • Andrea Hairston, Louise Wolff Kahn Professor of Theater
  • Marianne Yoshioka, Dean of the School for Social Work and Elizabeth Marting Treuhaft Professor
  • Dana Olico, Area Coordinator, Student Affairs
  • Beth Raffeld, Vice President for Development
  • L'Tanya Richmond, Dean of Multicultural Affairs
  • Deborah Wijnhoven, Associate Director, Lazarus Center for Career Development; Director of Employer Relations
  • Sofia Goetz '19
  • Laura Kelly-Bryant '21
  • Whitney Mutalemwa '20
  • Jeffry Ramsey, Philosophy, Co-Chair
  • Nancy Lewis Owen, VMD
  • Mary Harrington, Scientist, Co-Chair
  • Michael Barresi, Scientist
  • Rochelle Pleet, Non-Affiliated Community Member
  • Christine White-Ziegler, Biological Sciences, Chair
  • Michael Barresi, Biological Sciences, Alternate
  • Adam Hall, Biological Sciences
  • Nancy Kiernan-Campbell, MPH, SM (ASCP), Community Member
  • Margaret Rakas, Clark Science Center, Biosafety Officer
  • Valerie Steinberg, Ph.D., Community Member
  • Steven Williams, Biological Sciences
  • Lauren Duncan, Psychology (Committee Chair)
  • Shannon Audley, Education and Child Study
  • Katherine Clemans, Psychology
  • Leslie Jaffe, Health Services
  • Albert Mosley, Philosophy
  • Ora Nakash, School for Social Work
  • Jennifer Urff, National Association of State Mental Health Program Directors
  • Beth Ward, Hampshire College
  • Tina Wildhagen, Sociology
  • Phil Peake, Psychology
  • Alexandra Keller, Chair, Professor of Film and Media Studies (2020)
  • Chris Aiken, Associate Professor of Dance (2020)
  • Susan Fliss, Dean of Libraries, ex officio
  • Cornelia Pearsall, Professor of English Language and Literature (2020)
  • Sara Pruss, Associate Professor of Geosciences (2020)
  • Elizabeth Pryor, Associate Professor of History (2018)
  • Donald Robinson, Charles N. Clark Professor of Government emeritus (2020)
     
  • Pau Atela, Chair (2018)
  • Joshua Birk (2019)
  • Alex Keller, ex officio as Director of the Kahn Institute
  • Laura Kalba (2018)
  • Jack Loveless (2019)
  • Doug Patey (2019)
  • Elizabeth Savoca (2018)
  • Hélène Visentin (2018)
  • Joseph McVeigh, German, Head Marshal
  • Elizabeth Jamieson, Chemistry
  • Nicholas Howe, Computer Science
  • Susannah Howe, Engineering
  • Brent Durbin, Government
  • Jack Loveless, Geosciences
  • Giovanna Bellessia, Italian
  • Laura Katz, Biological Sciences
  • Martine Gantrel, French Studies
  • Janice Gatty, Education & Child Study
  • Patricia Cahn, Mathematics & Statistics
  • William Williams, Physics
  • Danielle Ramdath, Chair, ex officio
  • Randall Bartlett, Economics
  • Anna Botta, Comparative Literature
  • Dawn Fulton, French Studies
  • Daryl Gehman, Assistant Director, Lazarus Career Development Center
  • Nnamdi Pole, Psychology
  • Fernando Armstrong-Fumero, Anthropology
  • Andrea Rossi-Reder, Class Dean  
  • Rob Dorit, Chair (2016)
  • Mlada Bukovansky (2018)
  • Alex Keller, ex officio as Director of the Kahn Institute
  • Randy Frost (2018)
  • Deborah Haas-Wilson (2019)
  • Michelle Joffroy (2018)
  • Steve Waksman (2018)
  • Steve Williams (2019)
  • Marianne Yoshioka, Chair
  • Kim Alston, Administrative Assistant, Religious & Spiritual Life
  • Sarah Arnold '19
  • Camille Bacon '20
  • Bri Barrett '19
  • Matilda Rose Cantwell
  • Ryenne Carpenter '19
  • Tobias Davis
  • Alexandra Eleazar '20
  • Andrea Fernandes
  • Whitley Hadley
  • Amy Hunter
  • Queen Lanier
  • Sam Masinter
  • John Moore
  • Albert Mosley
  • L'Tanya Richmond, Director, Multicultural Affairs
  • Mariana Estrella Rivera AC '16
  • Cai Sherley '19
  • Yasmin Vera '19
  • Johanna Walter
  • Nanci Young, College Archivist, Libraries
  • Christine White-Ziegler, Biological Sciences & Biochemistry, Chair
  • Nalini Easwar, Physics
  • Daryl Gehman, Assistant Director, Lazarus Center for Career Development
  • David Gorin, Chemistry & Biochemistry
  • Adam Hall, Biological Sciences & Program Director, Neuroscience
  • Leslie Jaffe, M.D., Director, Health Services
  • Elen Mons, Director, Prehealth Program
  • Kevin Shea, Chemistry
  • MJ Wraga, Psychology & Neuroscience
  • Sarah Witkowski, ESS
  • Betsy Jamieson, Chair (Chemistry, Biochemistry)
  • Stan Scordilis (Biological Sciences, Biochemistry, Neuroscience)
  • Bob Newton (Geology)
  • Doreen Weinberger (Physics)
  • Margaret Rakas, RSO
  • Michael Howard, Vice President, Finance and Administration
  • David DeSwert, Associate Vice President, Finance and Administration
  • Lawrence Hunt, Associate Vice President, Human Resources
  • Kevin Kerwood, Associate Director, Human Resources
  • Charles Staelin, Professor of Economics
  • Bill Peterson, Associate Provost and Dean for Academic Development
  • Thomas Richardson, Administrative Director, Clark Science Center
  • Margaret Rakas, Chemical Hygiene Officer, Clark Science Center
  • Paul Voss, Engineering
  • Stylianos Scordilis, Biological Sciences
  • Cristina Suarez, Chemistry
  • Lindsey Clark-Ryan, Art/Theatre
  • Amy Rhodes, Geosciences
  • Floyd Cheung, Professor of English Literatures & Languages, and American Studies (Director of the Sherrerd Center)
  • Jennifer Beichman, Lecturer in Mathematics & Statistics
  • Yasmin Eisenhauer, Associate Director, Information Technology Services
  • Angie Hauser, Associate Professor of Dance
  • Susannah Howe, Design Clinic Director, Senior Lecturer in Engineering
  • Borjana Mikic, Professor of Engineering, Dean of Integrative Learning
  • Sara Pruss, Associate Professor of Geosciences
  • Al Rudnitsky, Professor of Education & Child Study
  • Kevin Shea, Professor of Chemistry, Science Center Director
  • Tina Wildhagen, Associate Professor of Sociology, Sophomore Class Dean
  • Sujane Wu, Associate Professor of East Asian Languages & Literatures
  • David DeSwert, AVP for Finance, non-voting, ex-officio
  • Christopher Golé, Mathematics (2019) (Replacing Rob Dorit, on sabbatical)
  • Rebecca Hovey, Dean for International Studies, ex-officio
  • Lisa Johnson, Assistant Dean of International Studies, non-voting, ex-officio
  • Kimberly Kono, East Asian Languages & Literature (2021)
  • Gary Lehring, Government, Committee on Academic Priorities Representative, ex-officio
  • Bill Peterson, Associate Provost and Dean for Academic Development (Chair), non-voting, ex-officio
  • Thomas Roberts, REEES (2021)
  • Maria Helena Rueda, Spanish & Portuguese (2019)
  • Martine Gantrel-Ford (Fall, 2020), French Studies (Replacing Hélène Visentin, on sabbatical 2020, term ends 2021)